Wyjazd edukacyjny do Włoch

      W dniach 22-26 maja 2017 roku zespół uczniów ze szkoły w Kunowej, w składzie Łukasz Skałba, Piotr Kuchta i Michał Majewski, uczestniczył w cyklu spotkań edukacyjnych (mobility-C2) w Kapui, Włochy, realizowanych w ramach projektu ”Inventions and Cultural Behaviour” (program Erasmus+ akcja KA219). We wspomnianych wyżej spotkaniach których gospodarzem była włoska szkoła (Instituto Tecnico Economico e Tecnologico FEDERICO II di Capua), obok zespołów uczniowskich z Polski i Włoch udział wzięły także zespoły z Hiszpanii (Instituto de Educación Secundaria da Pobra do Caramiñal), Litwy (Kauno Juozo Urbšio katalikiška pagrindinė mokykla), Słowenii (Osnovna šola Benedikt), Turcji (Kartal Hacı Hatice Bayraktar Anadolu Lisesi, İstanbul) i Rumunii (Şcoala Gimnazială ”Ioan Ban-Dascălu” Poiana Sibiului).

            Pierwszy dzień wizyty rozpoczął się ceremonią powitania w wykonaniu uczniów ze szkoły w Kapui. W trakcie wspaniałego przedstawienia zgromadzeni goście z różnych stron Europy mogli poznawać pieśni i tańce charakterystyczne dla włoskiej kultury. Po jej zakończeniu rozpoczęła się część robocza, podczas której uczniowie z poszczególnych krajów zaprezentowali wybrane wynalazki z dziedziny technologii komunikacyjnej. W tej części spotkania uczniowie z Kunowej przedstawili zgromadzonej publiczności prezentację na temat wideokonferencji i ich wpływu na zmiany w zachowaniach kulturowych [zobacz]. Następnie, po wspólnym obiedzie, uczniowie uczestniczyli w międzynarodowej dyskusji dotyczącej zaprezentowanych przez poszczególne zespoły wynalazków. Pierwszy dzień wizyty zakończył się zwiedzaniem urokliwych miejsc w Kapui. Już w pierwszym dniu wizyty podczas wspólnej pracy zaczęły zawiązywać się pierwsze międzynarodowe znajomości i przyjaźnie. Uczniowie z różnych krajów, obok tematów związanych z realizacją projektu, podejmowali także swobodne rozmowy dotyczące zarówno młodzieżowych zainteresowań jak również kultury, tradycji i obyczajów poszczególnych regionów i krajów europejskich.

            W drugim dniu wizyty uczniowie uczestniczyli w wycieczce do Rzymu, gdzie najpierw odwiedzili Muzeum Historii Komunikacji (Museo Storico della Comunicazione), a potem mogli zobaczyć takie zabytki architektoniczne jak: Koloseum, fontanny na Piazza Navona, Panteon, Schody Hiszpańskie (Scalinata di Trinità dei Monti) na Piazza di Spagna czy Fontanna di Trevi.

            Trzeci dzień wizyty rozpoczął się konkursem na najlepszą pracę poświęconą geniuszowi i kreatywności Steve’a Jobsa. Polską propozycją do konkursu była kolekcja plakatów opracowanych przez uczniów ZSP w Kunowej: Karolinę Brągiel, Patrycję Stec i Piotra Kuchtę [zobacz]. Zwycięzcą wspomnianego konkursu została grupa włoska. W dalszej części tego dnia uczniowie odbyli jeszcze wycieczki do Santa Maria Capua Vetere, w której zobaczyli starożytny amfiteatr rzymski (Anfiteatro Campano) oraz do miejscowości Caserta, gdzie podziwiali wspaniały pałac królewski (Palazzo Reale di Caserta /Reggia di Caserta) z czasów panowania dynastii Bourbonów.

            Czwarty dzień wizyty przeznaczony był na zwiedzanie Neapolu. W tym dniu młodzież spędziła niezapomniane chwile w centrum naukowym (Città della Scienza) w Museo  Interacttivo del Corpo Umano oraz aktywnie zwiedziła różnorodne ekspozycje na festiwalu naukowym Futuro Remoto w centrum Neapolu.

            W ostatnim dniu wizyty edukacyjnej młodzież udała się najpierw na spotkanie z burmistrzem Kapui, a następnie zwiedziła muzeum prowincjonalne w Kapui (Museo Provinciale Campano di Capua). Po powrocie do szkoły, uczniowie uczestniczyli jeszcze na zakończenie w warsztatach, w takcie których poszczególne zespoły uczniowskie podsumowały wizytę we Włoszech. Wieczorem natomiast miało miejsce spotkanie pożegnalne, podczas którego nastąpiło uroczyste wręczenie certyfikatów uczestnictwa w projekcie I&CB.

Następnego dnia uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Kunowej, wzbogaceni zdobytą wiedzą, wzbogaceni nowymi doświadczeniami, wzbogaceni świeżo zawiązanymi przyjaźniami, wracali już do kraju wspominając wszystkie przeżyte chwile w czasie wizyty edukacyjnej we Włoszech. /ZK/[zob. także  relację filmową].

« z 3 »

 

 

Może Ci się również spodoba