Narodowe Czytanie 2016

     V edycja Narodowego Czytania w Gminie Skołyszyn odbyła się na tle przyrody, w pięknym miejscu rekreacyjnym, obok parku. Organizatorami uroczystości, której patronowała Para Prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda, była nasza szkoła- Zespół Szkół Publicznych w Kunowej i Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym.
Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Internauci zdecydowali, że w tym roku czytana będzie jedna z najpopularniejszych powieści Henryka Sienkiewicza – „Quo vadis”. Akcja powieści rozgrywa się w Rzymie za panowania Nerona.
Czytana lektura nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat RP „Roku Henryka Sienkiewicza ‘’ – w 2016 r. przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza.
Zebranych powitała Pani Mariola Krygowska – Dyrektor naszej szkoły, a Pan Paweł Matusz – odczytał List Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Wybrane fragmenty powieści pięknie czytali zaproszeni goście: Stanisław Pawluś – Zastępca Wójta Gminy Skołyszyn, Janina Byczek – Sekretarz Gminy Skołyszyn, Jacek Kędzior – Skarbnik Gminy Skołyszyn, Stanisław Święch – Prezes ZP ZOSP RP w Jaśle, lek. med. Elżbieta Okarma – przedstawiciel SP ZOZ w Skołyszynie, Małgorzata Berkowicz – przedstawiciel Banku Spółdzielczego Biecz – Oddział w Skołyszynie.
Wspaniale zaprezentowali się odtwórcy postaci Ligii i Winicjusza – w te role wcielili się Sylwia Kostka i Bogdan Rąpała – nauczyciele ZSP w Kunowej. Pięknie odczytali swoje kwestie także zaangażowani w wydarzenie uczniowie naszej szkoły: Z.Bąk, S.Gajewska, E.Leśniak, E.Klęba, K.Stankowska, Sz.Skałba, Ł.Skałba. Nad przebiegiem uroczystości czuwały w strojach westalek: J.Podraza, M.Stój , K.Brągiel i P.Stec.

Na zakończenie głoś zabrał Pan Stanisław Pawluś – Zastępca Wójta Gminy Skołyszyn, podkreślając wagę kultywowania i upowszechniania czytelnictwa.

Może Ci się również spodoba